• 004.JPG
  • 026.JPG
  • 065.JPG
  • 093.JPG
  • 098.JPG
  • 099.JPG
  • 115.JPG
  • 118.JPG


„Potrzeba nam więcej wiary!”
– te słowa św. ks. Alojzego Orione były wielokrotnie powtarzane i przypominane podczas Nocnego Czuwania Rodziny Oriońskiej, które odbyło się 13/14. kwietnia 2012 r. na Jasnej Górze. Tej nocy przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej zgromadzili się przedstawiciele całej Oriońskiej Rodziny.

Licznie obecni byli Synowie Boskiej Opatrzności z ks. Prowincjałem Antonim Wita, osoby konsekrowane z oriońskiego instytutu (ISO) z p. Ewą Świć i ks. Markiem Chrzanowskim, członkowie Oriońskiego Ruchu Świeckiego (ORŚ) ze swoim przewodniczącym – p. Markiem Moszczakiem, młodzi z Oriońskiego Ruchu Młodych – z Dominikiem Brzezińskim, koordynatorem prowincjalnym ORM. W czuwaniu wzięła też udział liczna grupa Sióstr Orionistek, które przyjechały do Częstochowy z wielu wspólnot razem z S.M. Józefiną Klimczak, Przełożoną Prowincjalną Zgromadzenia.

Zdjęcia  z czuwania kliknij tutaj

Czuwanie rozpoczęło się modlitwą Apelu Jasnogórskiego, której przewodniczył Ksiądz Prowincjał SBO, Antoni Wita. Po Apelu w Kaplicy Cudownego Obrazu pozostały osoby, które tej nocy podjęły trud czuwania, by poprzez dar wspólnej modlitwy, słuchanie Słowa Bożego, udział w Eucharystii, dzielenie się doświadczeniem wiary, poprzez braterskie i siostrzane spotkanie w Oriońskiej Rodzinie – umocnić swoją więź z Bogiem.

W programie czuwania była wspólna modlitwa różańcowa, którą poprowadzili przedstawiciele ORŚ i ISO. Następnie – w godzinie świadectw – o swoim doświadczeniu wiary, o mocy działania Bożej łaski opowiedzieli małżonkowie z Włocławka – Małgorzata i Dariusz Waszkiewiczowie, p. Małgorzata Kaczmarek ze Zduńskiej Woli oraz dwie Emilki z Siedlec i Kinga z Wołomina.

O północy uczestnicy czuwania wzięli udział w Mszy św. koncelebrowanej. W homilii, ks. Leszek Kromka SBO, opierając się na listach św. Alojzego Orione i świadectwie Jego życia – podjął i rozwinął temat wiary. Przerwa na Agapę, którą ogłoszono po Eucharystii, była okazją do serdecznego przebywania w oriońskiej wspólnocie.

O godz. 2.15 rozpoczęła się druga część czuwania. Siostry Orionistki zaprosiły w niej wszystkich do refleksji nad swoją osobistą relacją z Bogiem oraz modlitwy o pogłębienie wiary i życie nią na co dzień. W tej godzinie grupa z Siedlec przedstawiła pantomimę pt. „Gdybyś wiarę tak maleńką miał…” Następnie – przed wystawionym Najświętszym Sakramentem – Siostry poprowadziły koronkę do Bożego Miłosierdzia, prosząc w niej o silną wiarę dla duchowych synów i córek św. Alojzego Orione.

Kolejny punkt czuwania poprowadził ks. Robert Branicki. Razem z grupą muzyczną zachęcił on wszystkich do tego, by wyśpiewali swoją wiarę. Tuż przed zakończeniem czuwania, około godziny czwartej, został odmówiony Akt zawierzenia Rodziny Oriońskiej Matce Bożej Częstochowskiej.