• 004.JPG
  • 026.JPG
  • 065.JPG
  • 093.JPG
  • 098.JPG
  • 099.JPG
  • 115.JPG
  • 118.JPG

   Kardynał JORGE MARIO BERGOGLIO został wybrany Papieżem i przyjął imię Franciszek. Jest 266-tym Papieżem i pierwszym z południowej Ameryki w historii Kościoła. Był arcybiskupem Buenos Aires. Urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires. Jest zakonnikiem jezuitą (…)
(…) Słyszałem kardynała Bergoglio podczas różnych uroczystości w Argentynie – zwierza się Przełożony generalny Małego Dzieła. Współbracia darzyli go zawsze serdecznością i podziwem. Jeśli chce się mieć pojęcie, jaki będzie Papież Franciszek, trzeba cofnąć się do

 Jana Pawła I: w obyciu skromny i pokorny, o prostej wierze i solidnej doktrynie, charakterze wolnym i mocnym w Panu, żywy szacunek dla osoby ludzkiej i duszpasterska gorliwość wobec ludzi ubogich. Co do imienia pierwszy raz wybranego przez Papieża, ks. Peloso zauważa: „Imię Franciszek z pewnością wskazuje chęć rozpoczęcia z Kościołem na nowo od prostoty, istoty Ewangelii. Wiele w tych dniach mówiło się o wyzwaniach stojących przed Kościołem, jego odnowie. Również do tego Papieża kierują się słowa: „Idź naprawić mój Kościół”. Franciszek, człowiek prosty, nie naprawiał Kościoła hucznymi projektami i rzucającymi się w oczy działaniami, ale świadectwem życia Ewangelią bez wyjaśnień – „sine glossa”, w ubóstwie i zaufaniu Opatrzności, szukając istoty miłości i braterstwa.

Ks. Eldo Musso, Argentyńczyk, Radca Generalny, dodaje: „Mogę tylko powiedzieć, że kard. Bergoglio zawsze był bardzo bliski naszej Rodzinie Zakonnej w Argentynie i dobrze nam życzy. Odwiedzał nas wielokrotnie, przede wszystkim Małe Cottolengo w Claypole i nasze parafie Archidiecezji Buenos Aires. Wiele razy przewodniczył Eucharystii w dniu 2 lutego, dniu odnowienia ślubów zakonnych sióstr Orionistek w ich domu prowincjalnym. Wyświęcił niektórych naszych kapłanów i naszego biskupa Uriona… Zawsze był prawdziwym ojcem i duszpasterzem, pokorny, prosty, bliski ludziom, otwarty”.
Pełny tekst artykułu można przeczytać pod adresem orione.pl