• 004.JPG
  • 026.JPG
  • 065.JPG
  • 093.JPG
  • 098.JPG
  • 099.JPG
  • 115.JPG
  • 118.JPG

altPodczas uroczystej Mszy świętej sprawowanej w intencji 50-lecia święceń kapłańskich trzech kapłanów – orionistów: ks. Eugeniusza Spalonego fDP, ks. Wincentego Góralczyka fDP i ks. Alojzego Makówki fDP, ks. prowincjał Antoni Wita fDP dokonał uroczystego poświęcenia sztandaru Kurii LM pw Matki Boskiej Opatrzności.
Na sztandarze widnieją symbole przynależności legionistów do służby w Legionie Maryi, pod przewodnictwem Niepokalanej NMP.

Legion Maryi wziął swoją nazwę od Legionów Rzymskich uważanych za najdoskonalszą jednostkę bojową. Legionistę Maryi powinno także cechować męstwo, odwaga, ale oparte na wartościach duchowych, a służba Bogu i Maryi powinna być przepełniona miłością.
Jedna strona sztandaru to na czerwonym tle napis Kuria Legionu Maryi, parafia św. Józefa Robotnika, a pośrodku w niebieskiej otoczce Vexillum – znak Legionu Maryi. Kolor czerwony jest kolorem LM, a nie jak można przypuszczać błękit, a to dlatego, że Matka Boża jest napełniona Duchem Świętym. Vexillum – znak Legionu Maryi – to symbol wszystkich legionistów Maryi w całym świecie. I tu również znak Legionu Rzymskiego zaadoptowano na potrzeby Legionu Maryi – Gołębica zastąpiła orła, a wizerunek Matki Bożej Niepokalanie Poczętej zastąpił obraz cesarza. Pod Nimi glob ziemski. Całość wyraża myśl, że Duch Święty ma ma zdobyć świat przez Maryję i Jej dzieci.
Druga strona sztandaru to wizerunek Matki Boskiej Opatrzności z napisem „Matko Boskiej Opatrzności módl się za nami”, bo to pod tym wezwaniem jest nasza Kuria. Sztandar spoczywa na drzewcu, który zakończony jest również znakiem Maryjnym tj ozdobną litrą M.
Ksiądz proboszcz Jacek Pawlicki fDP przed poświęceniem sztandaru przedstawił krótką historię Kurii, która istnieje przy naszej parafii już 16 lat. W skład Kurii wchodzi 15 Prezydiów i to nie tylko z naszej parafii, ale i z innych parafii: MB Nieustającej Pomocy w Duczkach, Świętej Trójcy w Kobyłce, Świętego Kazimierza Królewicza w Kobyłce, MB Częstochowskiej w Wołominie, Św. Faustyny w Helenowie, NMP Królowej Polski w Wołominie. Czynnych członków, którzy spotykają się co tydzień na wspólnej modlitwie i wykonują zadaną pracę legionową jak np. odwiedzanie starszych i chorych, posługują chorym w hospicjum jest 165, a legionistów pomocniczych, którzy wspierają Legion modlitwą jest 264.
Dla nas legionistów było to wielkie, podwójne przeżycie, zwłaszcza, że życzeniem naszego Jubilata ks. Eugeniusza – Opiekuna Duchowego Kurii było poświecenie sztandaru w czasie jego Mszy św. Jubileuszowej. W czasie poświecenia sztandaru obecni byli prezydenci, którzy pełnili funkcję w poprzednich latach:. Danuta Czeżyk i Elżbieta Niepiekło oraz obecna prezydent Maria Bereszyńska, a także licznie zgromadzeni legioniści.
Niech ten sztandar służy Legionowi i Kościołowi na wiele pokoleń, a NMP Niepokalanie Poczęta – Królowa Legionu niech nam błogosławi w naszej pracy legionowej
Wszystkim kapłanom, a szczególnie ks. Eugeniuszowi, wszystkim legionistom, którzy przyczynili się do wykonania tego sztandaru i uświetnienia uroczystości serdeczne Bóg zapłać!

Zarząd Kurii Legionu Maryi

alt