• 004.JPG
 • 026.JPG
 • 065.JPG
 • 093.JPG
 • 098.JPG
 • 099.JPG
 • 115.JPG
 • 118.JPG

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA w parafii
MB Nieustającej Pomocy w Duczkach! 
6. czerwiec 2015

Uroczystość piątej z kolei Pierwszej Soboty Miesiąca odbyła się w Duczkach. Uroczystość ta połączona była z „Imprezą na wolnym powietrzu” i obchodami 25-rocznicy powstania Legionu Maryi w tej parafii. Uczestniczyło ok. 100 osób.

 

Przebieg nabożeństwa PSM odbywał się według wcześniej ustalonego programu:

Rozpoczęcie – godzina 9.30. Wystawienia Najświętszego Sakramentu dokonał ks. Proboszcz Józef Kałęcki. Modlitwy prowadzili legioniści z prezydium NMP Pośredniczki Łask. Na początek była modlitwa Wielkiej Nowenny Fatimskiej następnie modlitwy legionowe z Różańcem św. wynagradzającym – tajemnice ŚWIATŁA. 15 minutowe rozważanie II tajemnicy Światła – Cud w Kanie Galilejskiej przedstawiła s. Sabina Chacińska. W tym czasie w konfesjonale służył nam ks. Marek Grzegrzułka – Opiekun Duchowy Legionu Maryi.

Msza św. – godzina 11.00, którą celebrował ks. Proboszcz Józef Kałęcki wspólnie z emerytowanym ks. Prałatem Zygmuntem Krysztopą i ks. Robertem Pogorzelskim z Siennicy – Opiekun Duchowy prezydium. Na początek ks. Józef powiedział „Jubileusz to okres za który możemy Bogu dziękować za minione lata i jednocześnie prosić o potrzebne łaski na dalsze lata”. Ks. Proboszcz powitał wszystkich obecnych na  Eucharystii, a szczególnie obecnego ks. Zygmunta – założyciela Legionu Maryi w Duczkach oraz ks. Roberta, który wygłosi do nas Słowo Boże w zastępstwie chorego ks. Eugeniusza.

Oprawa liturgiczna Mszy św.:

   1. Pierwsze czytanie – s. Sabina Chacińska
   2. Psalm – pan organista
   3. Procesja z darami – przedstawiała s. Barbara Szydlik
   4. Modlitwa powszechna – s. Henryka Dzięcioł

Podczas homilii ks. Robert powiedział, że przez ostatnie 20 lat był wielki atak na Kościół i było nam z tym ciężko żyć. To legioniści podejmowali wysiłki i byli hamulcem przeciwstawnym panoszącemu się złu. Pan Bóg dopuszcza do nas cierpienia za nasze grzechy. Jeżeli należymy do Legionu Maryi  i jeżeli modlimy się, to nie ma możliwości, żeby zapanowało zło, bo Bóg do tego nie dopuści. Obecnie mamy znów swojego prezydenta, który chodzi do Kościoła, który modli się. Liczymy na to, że ataki na Kościół ustaną. Bo przecież gdyby nie Kościół, gdyby nie głęboka wiara Polaków, nie było by Polski. Korzystajmy jak najwięcej z adoracji Najświętszego Sakramentu, bo w ten sposób zbliżamy się do Boga, zbliżamy się do nieba. 25 lat to piękny jubileusz, zanieśmy do naszych domów pokój. Pamiętajmy o modlitwie. Pamiętajmy, że Chrystus jest zawsze z nami.

Na zakończenie Mszy św. s. Barbara Szydlik przedstawiła krótką historię powstania i działalności Legionu Maryi: Na przełomie kwietnia i maja 1990 roku, za zgodą ks. Proboszcza – budowniczego naszej parafii ks. Prałata Zygmunta Krysztopy przybyli legioniści z Warszawy i zapoznawali parafian z Legionem. Znaczącą datą jest 13 maj 1990r. Tego dnia zostało powołane i zaczęło swoją działalność pierwsze prezydium LM pod wezwaniem MB Pośredniczki Łask.

Następnie głos zabrała s. Ela Bartnicka – prezydent MB Pośredniczki Łask, która podziękowała wszystkim kapłanom sprawującym Eucharystię, a księdzu Robertowi za wygłoszone Słowo Boże. Szczególne serdeczne podziękowania złożyła na ręce czcigodnego ks. Prałata Zygmunta, który 25 lat temu otworzył serce i kościół dla Legionu Maryi i ks. Markowi Grzegrzułce aktualnemu Opiekunowi Duchowemu prezydium. Podziękowała wszystkim przybyłym na uroczystość Jubileuszową, ale szczególne podziękowania za świadectwo wiary i miłości do Maryi Niepokalanej skierowała do najstarszej legionistki s. Zofii Wyszyńskiej, której życzyła dużo zdrowia i sił na dalsze lata.

Na koniec przemówiła s. Maria Bereszyńska – prezydent Kurii Matki Boskiej Opatrzności, która na początek złożyła życzenia Legionowi Maryi pr. MB Pośredniczki Łask z okazji 25-lecia istnienia. Również ona dziękowała wszystkim za obecność, a szczególnie kapłanom. Wyraziła swoją głęboką radość z obecności legionistów z Siennicy z ks. Robertem Pogorzelskim. Przedstawiła swoje świadectwo wstąpienia do Legionu Maryi i jaki wpływ na to miała jej mama s. Zofia Wyszyńska.

I jeszcze piękne czerwone róże, którymi legioniści z Duczek obdarowali obecnych kapłanów. Róże otrzymali również członkowie zarządu Kurii oraz najstarsza legionistka s. Zosia.

Po uczcie duchowej zostaliśmy zaproszeni na agapę. Miła pogawędka uczestników przy wspaniałym gorącym posiłku: gulasz, kiełbaski, bigos, pierożki, paszteciki, ponadto kawa, herbata i wspaniałe różnorodne ciasta, no i jubileuszowy pyszny tort.

Legion Maryi to Wspólnota w której członkowie oddają się w niewolę Matce Bożej – NMP Niepokalanej. Czasem jest trudno, bo to nie tylko półtoragodzinne co tygodniowe spotkanie modlitewne, ale jeszcze dwugodzinna co tygodniowa praca legionowa. Może ogarnia nas czasem zniechęcenie, ale po takiej porcji modlitewnej jak dzisiaj, po wysłuchaniu Słowa Bożego płynącego prosto z serca odczuwa się wielką radość – jak dobrze Maryjo, że jestem z Tobą, że służę Tobie.

s. Hanna Wysocka-Kudła – wiceprezydent Kurii